PM105-150M-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM105-150M-RC
Description:
FIXED IND 15UH 2.25A 80 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.25 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 80mOhm
Inductance 15 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 16MHz