Home / Fixed Inductors / PM124SH-680M-RC
minImg
PM124SH-680M-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM124SH-680M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 68UH 1.5A 200 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 19 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Inductance 68 µH
Series PM124SH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 11MHz