Home / Fixed Inductors / PM12651S-4R7M-RC
minImg
PM12651S-4R7M-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM12651S-4R7M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 4.7UH 12A 15 MOHM SMD
In Stock : 3451
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 27A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.232" (5.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 12 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15mOhm Max
Inductance 4.7 µH