PM2120-181K-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM2120-181K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 180UH 5.3A 47 MOHM SMD
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.830" (21.08mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 5.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.201" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 47mOhm Max
Inductance 180 µH