PM2120-560K-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM2120-560K-RC
Description:
FIXED IND 56UH 7.9A 21 MOHM SMD
In Stock : 116
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.790" (20.07mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 7.9 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.201" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 21mOhm Max
Inductance 56 µH