PM3316-330M-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM3316-330M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 33UH 1.8A 120 MOHM SMD
In Stock : 4728
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 25 @ 1MHz
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 120mOhm
Inductance 33 µH
Series PM3316
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 14MHz