PM3316-3R3M
Bourns Inc.
Product No:
PM3316-3R3M
Description:
FIXED IND 3.3UH 5.4A 15 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 6.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15mOhm
Inductance 3.3 µH