PM3316-6R8M
Bourns Inc.
Product No:
PM3316-6R8M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 6.8UH 4.4A 27 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 4.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 27mOhm
Inductance 6.8 µH