PM3602-50-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM3602-50-RC
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 50UH SMD
In Stock : 439
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DC Resistance (DCR) - Parallel 220mOhm Max
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Product Status Active
Number of Coils 2
DC Resistance (DCR) - Series 880mOhm Max
Inductance - Connected In Series 200 µH
Ratings -
Series PM3600
Package / Case Nonstandard
Current Rating - Series 380 mA
Current Rating - Parallel 780 mA
Mfr Bourns Inc.
Height 0.225" (5.72mm)
Package Tape & Reel (TR)
Inductance - Connected In Parallel 50 µH