PM3604-150-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM3604-150-RC
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD
In Stock : 648
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DC Resistance (DCR) - Parallel 320mOhm Max
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm)
Product Status Active
Number of Coils 2
DC Resistance (DCR) - Series 1.28Ohm Max
Inductance - Connected In Series 600 µH
Ratings -
Series PM3600
Package / Case Nonstandard
Current Rating - Series 390 mA
Current Rating - Parallel 780 mA
Mfr Bourns Inc.
Height 0.265" (6.73mm)
Package Tape & Reel (TR)
Inductance - Connected In Parallel 150 µH