PM40-1R8K
Bourns Inc.
Product No:
PM40-1R8K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
1812
Description:
FIXED IND 1.8UH 390MA 650MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 50 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 390 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1812
Ratings -
DC Resistance (DCR) 650mOhm Max
Inductance 1.8 µH
Series PM40
Type Molded
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant 60MHz