PM428S-390-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM428S-390-RC
Description:
FIXED IND 39UH 800MA 250MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 9.74 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 800 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Inductance 39 µH
Series PM428S
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 14MHz