PM42L-075-020
Lin Engineering
Product No:
PM42L-075-020
Manufacturer:
Lin Engineering
Description:
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
In Stock : 16
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Diameter - Shaft 0.118" (3.00mm)
Rotor Inertia 2.8gcm²
Termination Style Wire Leads with Connector
Steps per Revolution 48
Current Rating (Amps) 0.15 A
Approval Agency -
Voltage - Rated 24VDC
Coil Resistance 80 Ohms
Size / Dimension Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing 1.650" (42.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.394" (10.00mm)