Home / Stepper Motors / PM42S-048-HHC8
minImg
PM42S-048-HHC8
NMB Technologies Corporation
Product No:
PM42S-048-HHC8
Description:
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
In Stock : 15
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Diameter - Shaft 0.118" (3.00mm)
Rotor Inertia -
Termination Style Wire Leads
Steps per Revolution 48
Current Rating (Amps) 600 mA
Approval Agency -
Voltage - Rated 24VDC
Coil Resistance 8 Ohms
Size / Dimension Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing 1.950" (49.48mm)
Weight -
Length - Shaft and Bearing 0.472" (12.00mm)