PM42S-121-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM42S-121-RC
Description:
FIXED IND 120UH 330MA 1.95OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 280mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 11 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 330 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.95Ohm Max
Inductance 120 µH
Series PM42S
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 10MHz