PM42S-1R0
Bourns Inc.
Product No:
PM42S-1R0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1UH 1.72A 45 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.72 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Inductance 1 µH