PM42S-680-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM42S-680-RC
Description:
FIXED IND 68UH 500MA 860MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 380mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 7 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 500 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 860mOhm Max
Inductance 68 µH
Series PM42S
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 13MHz