PM43-180M-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM43-180M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 18UH 840MA 340MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 25 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 840 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 340mOhm Max
Inductance 18 µH
Series PM43
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 23MHz