PM43-470K-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM43-470K-RC
Description:
FIXED IND 47UH 540MA 840MOHM SMD
In Stock : 1495
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 780mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 540 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 840mOhm
Inductance 47 µH
Series PM43
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 13MHz