Home / Time Delay Relays / PM4HSD-S-AC240VS
minImg
PM4HSD-S-AC240VS
Panasonic Industrial Automation Sales
Product No:
PM4HSD-S-AC240VS
Description:
RELAY TIME DELAY 100SEC 5A 250V
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Screw Terminal
Delay Time 0.2 Sec ~ 100 Sec
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Relay Type Mechanical Relay
Series PM4H
Function On-Delay
Voltage - Supply 100 ~ 240VAC
Mfr Panasonic Industrial Automation Sales
Timing Adjustment Method Hand Dial
Package Bulk
Contact Rating @ Voltage 5A @ 250VAC