PM500-18B
TT Electronics/Power Partners Inc.
Product No:
PM500-18B
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 400W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Minimum Load Required -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.50" L x 0.05" W x 1.68" H (139.7mm x 1.2mm x 42.7mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 10.42 A
Series PM500 (500W)
Power (Watts) 400W (500W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency 91%
Standard Number 60601-1; 60950-1
Mfr TT Electronics/Power Partners Inc.
Features DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Package Bag
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC