PM5022-330M-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM5022-330M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 33UH 3A 68 MOHM SMD
In Stock : 933
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 24 @ 11MHz
Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 68mOhm
Inductance 33 µH
Series PM5022
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 2.52MHz