PM5022-3R3M
Bourns Inc.
Product No:
PM5022-3R3M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 3.3UH 7.6A 16 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 17A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 16mOhm
Inductance 3.3 µH