PM638S-680-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM638S-680-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 68UH 750MA 234MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 870mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 7.4 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 750 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 234mOhm Max
Inductance 68 µH
Series PM638S
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 7.5MHz