PM74SB-121K-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM74SB-121K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 120UH 490MA 680MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 630mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 490 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 680mOhm Max
Inductance 120 µH
Series PM74SB
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 7MHz