PM75-270K-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM75-270K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 27UH 1.3A 120 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" Dia (7.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Inductance 27 µH
Series PM75
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 12MHz