PM75-391K-RC
Bourns Inc.
Product No:
PM75-391K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 390UH 360MA 1.77OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 550mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 12 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 360 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.77Ohm Max
Inductance 390 µH
Series PM75
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 4MHz