PMB1854175KAPA
Nichicon
Product No:
PMB1854175KAPA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 1.75UF 10% 850VDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.293" (58.25mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1 mOhms
Ratings -
Series PMB
Voltage Rating - DC 850V
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Nichicon
Capacitance 1.75 µF