PMB1854500KVP
Nichicon
Product No:
PMB1854500KVP
Description:
CAP FILM 5UF 10% 850VDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 2.264" (57.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.555" (39.50mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8 mOhms
Ratings -
Series PMB
Voltage Rating - DC 850V
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Nichicon
Capacitance 5 µF