PMB2253470KFR
Nichicon
Product No:
PMB2253470KFR
Description:
CAP FILM 0.47UF 2.5KVDC SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.673" L x 1.299" W (42.50mm x 33.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.1 mOhms
Ratings -
Series PMB
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 725V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.47 µF