Home / DC Brushless Fans (BLDC) / PMD1206PMB2-A (2).GN.IP55
minImg
PMD1206PMB2-A (2).GN.IP55
Sunon Fans
Product No:
PMD1206PMB2-A (2).GN.IP55
Manufacturer:
Sunon Fans
Description:
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 49.3 CFM (1.38m³/min)
Noise 52.0dB(A)
Ingress Protection IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.580A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 6 ~ 13.8VDC
RPM 7000 RPM
Mfr Sunon Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart, Locked Rotor Protection
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.710 in H2O (176.9 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CUR, TUV, UL
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series PMD
Power (Watts) 7 W