Home / DC Brushless Fans (BLDC) / PMD1207PTB3-A (2).GN.IP55
minImg
PMD1207PTB3-A (2).GN.IP55
Sunon Fans
Product No:
PMD1207PTB3-A (2).GN.IP55
Description:
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 40.0 CFM (1.12m³/min)
Noise 39.0dB(A)
Ingress Protection IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.240A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 6 ~ 13.8VDC
RPM 4200 RPM
Width 25.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.250 in H2O (62.3 Pa)
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 70mm L x 70mm H
Series PMD
Power (Watts) 2.9 W