Home / DC Brushless Fans (BLDC) / PMD1209PMB2-A (2).GN.IP55
minImg
PMD1209PMB2-A (2).GN.IP55
Sunon Fans
Product No:
PMD1209PMB2-A (2).GN.IP55
Description:
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 106.3 CFM (2.98m³/min)
Noise 53.8dB(A)
Ingress Protection IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.710A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 6 ~ 13.8VDC
RPM 4400 RPM
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.560 in H2O (139.5 Pa)
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 92mm L x 92mm H
Series PMD
Power (Watts) 8.5 W