Home / DC Brushless Fans (BLDC) / PMD2407PTB1-A (2).GN.IP55
minImg
PMD2407PTB1-A (2).GN.IP55
Sunon Fans
Product No:
PMD2407PTB1-A (2).GN.IP55
Manufacturer:
Sunon Fans
Description:
FAN AXIAL 70X25MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 49.0 CFM (1.37m³/min)
Noise 45.0dB(A)
Ingress Protection IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.190A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 10 ~ 27.6VDC
RPM 5100 RPM
Mfr Sunon Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart, Locked Rotor Protection
Width 25.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.360 in H2O (89.6 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CUR, TUV, UL
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 70mm L x 70mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series PMD
Power (Watts) 4.6 W