POE90U-1BT
Phihong USA
Product No:
POE90U-1BT
Manufacturer:
Phihong USA
Description:
IEEE802.3BT - POE INJECTOR DESKT
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 40°C
Compliance IEEE802.3bt
Output Connector RJ45 (Data, Power)
Approval Agency CE, cULus
Current - Output 1.6 A
Input Connector IEC 320-C8 (Power), RJ45 (Data)
Mounting Type Desktop
Size / Dimension 6.54" L x 3.15" W x 1.72" H (166.0mm x 80.0mm x 43.6mm)
Product Status Obsolete
Series POE90
Type Midspan Injector
Number of Ports 1
Data Rate -
Efficiency 75%
Note -
Voltage - Output 56V
Mfr Phihong USA
Features OCP, OVP, SCP
Package Bulk
Power (Watts) - Per Port 90W
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC