PPA2102470KG
Nichicon
Product No:
PPA2102470KG
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 1KVDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" Dia x 1.063" L (8.50mm x 27.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 18.6 mOhms
Ratings -
Series PPA
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 525V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.047 µF