PPA2122470KG
Nichicon
Product No:
PPA2122470KG
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 1.2KVDC AXL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia x 1.063" L (10.00mm x 27.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 17 mOhms
Ratings -
Series PPA
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.047 µF