PPA2302150KG
Nichicon
Product No:
PPA2302150KG
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 3KVDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" Dia x 1.063" L (14.50mm x 27.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 33.5 mOhms
Ratings -
Series PPA
Voltage Rating - DC 3000V (3kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 750V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.015 µF