PPD1R5-5-1212
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PPD1R5-5-1212
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1.44W
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 71°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 7.2V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.30" L x 0.83" W x 0.31" H (33.0mm x 21.0mm x 8.0mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 60mA, 60mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series PP (1.5W)
Power (Watts) 1.44 W