PPM-2-35135-BG
CUI Devices
Product No:
PPM-2-35135-BG
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
CONN PWR PLUG 1.35X3.5MM SOLDER
In Stock : 772
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Contact Material - Plating Nickel
Ingress Protection -
Housing Material -
Body Color Silver
Current Rating (Amps) 3 A
Voltage - Rated 24VDC
Gender Female
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Internal Switch(s) Does Not Contain Switch
Includes -
Industry Recognized Mating Diameter 1.35mm ID (0.053"), 3.50mm OD (0.138")
Mfr CUI Devices
Contact Material Brass
Connector Type Plug
Features -
Mating Length/Depth 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Number of Positions/Contacts 2 Conductors, 2 Contacts
Termination Solder
Shielding Unshielded
Thread Size -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature -
Actual Diameter 0.055" (1.40mm ID), 0.138" (3.50mm OD)