Home / Power Connectors / PPM-2-47517-SG-WT
minImg
PPM-2-47517-SG-WT
CUI Devices
Product No:
PPM-2-47517-SG-WT
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
POWER PLUG, 1.7 X 4.75 X 21 MM,
In Stock : 816
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Contact Material - Plating Nickel
Ingress Protection -
Housing Material -
Body Color Silver
Current Rating (Amps) 6 A
Voltage - Rated 20VDC
Gender Female
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Internal Switch(s) Does Not Contain Switch
Includes -
Industry Recognized Mating Diameter 1.75mm ID (0.068"), 4.75mm OD (0.187")
Mfr CUI Devices
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Plug
Features -
Mating Length/Depth 0.520" (13.20mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Number of Positions/Contacts 2 Conductors, 2 Contacts
Termination Solder Eyelet
Shielding Unshielded
Thread Size -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature -
Actual Diameter 0.067" (1.70mm ID), 0.187" (4.75mm OD)