Home / Rivets / PPR-3055B
minImg
PPR-3055B
Essentra Components
Product No:
PPR-3055B
Manufacturer:
Essentra Components
Description:
RIVET PUSH 0.220" NYLON BLACK
In Stock : 7000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Head Diameter 0.230" (5.84mm)
Color Black
Rivet Length 0.220" (5.59mm)
Material Nylon
Product Status Active
Rivet Diameter -
Series Richco, PPR
Type Push Rivet
Head Height 0.080" (2.03mm)
Grip Range 0.120" ~ 0.160" (3.05mm ~ 4.06mm)
Mfr Essentra Components
Features -
Hole Diameter 0.122" (3.10mm)