Home / Tape / PPTDE-75MM
minImg
PPTDE-75MM
Bertech
Product No:
PPTDE-75MM
Manufacturer:
Bertech
Description:
75 MM DOUBLE SID POLYIMIDE TAPE
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Usage Masking
Storage/Refrigeration Temperature -
Thickness - Adhesive 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Color Amber
Backing, Carrier Polyimide
Product Status Active
Thickness - Backing, Carrier 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Series BERTECH® PPTDE
Length 108' (32.9m) 36 yds
Shelf Life Start -
Mfr Bertech
Temperature Range -99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
Shelf Life -
Package Bulk
Tape Type Double Coated, Double Sided
Width 2.95" (75.00mm)