PQ15RW11
Sharp Microelectronics
Product No:
PQ15RW11
Package:
TO-220-4
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A TO220-4
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 80°C
Current - Quiescent (Iq) 8 mA
PSRR 55dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Adjustable
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) 15V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-4
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-4
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Sharp Microelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage Dropout (Max) 0.5A @ 500mA