PQ50/35-3C96
Ferroxcube
Product No:
PQ50/35-3C96
Manufacturer:
Ferroxcube
Package:
PQ 50 x 35
Description:
FERRITE CORE PQ 3C96 2PC SET
User Guide
Effective Area (Ae) mm² 329
Tolerance ±25%
Material 3C96
Core Type PQ
Product Status Active
Supplier Device Package PQ 50 x 35
Effective Length (le) mm 84.4
Series -
Effective Permeability (µe) 1580
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 27800
Length 2.008" (51.00mm)
Gap Ungapped
Mfr Ferroxcube
Height 1.378" (35.00mm)
Package Bulk
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² 314
Width 1.260" (32.00mm)