PQU1000-12
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
PQU1000-12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1000W
Product Status Active
Efficiency 95%
Mfr Murata Power Solutions Inc.
Features Adjustable Output, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CCC, CE, cCSAus, cTUVus, TUV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.00" L x 5.00" W x 1.57" H (203.2mm x 127.0mm x 40.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 83.3 A
Series PQU1000 (1000W)
Power (Watts) 1000W