PR1-R15-JTW
RCD Components
Product No:
PR1-R15-JTW
Description:
RES 0.15 OHM 5% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.225" Dia x 0.598" L (5.72mm x 15.20mm)
Temperature Coefficient 200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 150 mOhms
Series PR
Power (Watts) 1W