PR4-24V-450-1A
CUI Devices
Product No:
PR4-24V-450-1A
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
In Stock : 1395
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 18.8 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.28 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series PR4
Operate Time 10 ms
Mfr CUI Devices
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC