Home / DC DC Converters / PRD25-D48-S5-P-D
minImg
PRD25-D48-S5-P-D
CUI Inc.
Product No:
PRD25-D48-S5-P-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 5V 25W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.10" L x 0.96" W x 0.33" H (27.9mm x 24.4mm x 8.4mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active High
Series PRD25 (25W)
Power (Watts) 25 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 91%