PRD48JF480T500A00
Vicor Corporation
Product No:
PRD48JF480T500A00
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
EVAL BRD FOR PRM48JF480T500A00
User Guide
Main Purpose DC/DC, Step Up or Down
Current - Output 10.42A
Product Status Active
Power - Output 500 W
Series VI Chip® PRM®
Regulator Topology Buck-Boost
Frequency - Switching 1.03MHz
Supplied Contents Board(s)
Voltage - Output 48V
Board Type Fully Populated
Outputs and Type 1, Non-Isolated
Mfr Vicor Corporation
Utilized IC / Part PRM48Jy480x500A00
Package Bulk
Voltage - Input 45V ~ 55V